Dnevnik prosvetnog radnika, maj 2026 – studijsko putovanje

Dnevnik prosvetnog radnika, maj 2026 – studijsko putovanje

Ne, ne, nisam ja išao.

Odavno je utvrđeno da najbolje rezultate donose studijska putovanja na koja ne idu nastavnici, već predstavnici Ministarstva, Zavoda, lokalne samouprave i Saveta roditelja Republike Srbije. Zahvalan sam im na tome što su i ovog puta bili spremni da se žrtvuju za nas i otputuju u prijateljsku Afriku. Obišli su nekoliko zemalja, upoznali se sa njihovim obrazovanjem, videli u kakvim uslovima rade škole, đaci i nastavnici, videli da su kod njih deca srećna u školi. Onda su, krajnje dobronamerno, poželeli da i naša deca budu srećna u školi. Zasedali su dve nedelje na Zlatiboru, tri u Dubrovniku i na kraju otišli na mesec dana u Karlove Vari, da bi mogli na miru da analiziraju situaciju i donesu zaključke. Hvala im što su bili spremni da se odvoje od svojih porodica toliko dugo zarad opšteg dobra. Ako je iko ikada krvavo zaradio svoje dnevnice, to su oni.

Juče je u školu stigao dopis u kome nas Ministarstvo obaveštava o donetim zaključcima i preporukama. Kao i uvek, dali su nam razuman rok da sve pripremimo i od naredne nedelje krenemo u nove radne pobede, pod sloganom “Afrički model obrazovanja za srećnu decu u Srbiji”.

Dopis vam prenosim u celini, onako kako je i nama stigao:



“MINISTARSTVO OBRAZOVANjA, NAUKE, KARLINGA I HORTIKULTURE
Bin Zajedova 22-26
11000
Beograd na lijanama

17. maj 2026.

Predmet: 
Zaključci i preporuke za implementaciju “Afričkog modela brazovanja”


Poštovani direktori, pedagozi, psiholozi, nastavnici, domari i tetkice,


U skladu sa nastojanjima naše države da unapredi i reformiše obrazovanje u Republici Srbiji, obaveštavamo vas da su doneti zaključci i preporuke o implementaciji najnovijeg modela obrazovanja, koji će vratiti osmeh na lica naših đaka.

Molimo vas da ovo shvatite kao preporuke za uređenje nastavnog procesa, dok ćemo o kaznenim merama obavestiti direktore u odvojenom dopisu.

Shvatajući koliko je neophodno da svakim korenitim promenama prethode ozbiljne pripreme, ostavljamo školama da same odrede rok u kome će moći da sprovedu sve neophodne izmene, pod uslovom da ne bude duži od sedam kalendarskih dana.


ZAKLjUČCI I PREPORUKE

  1. U Africi škole nisu opremljene
PREPORUKA: Ovde nije potrebno sprovesti neke opsežne pripreme.
 
      2. U Africi škole nisu lako dostupne deci
 
PREPORUKA: Potrebno je izvršiti premeštaj učenika, i to na takav način da nijednom đaku škola ne bude na manje od sedam kilometara od adrese na kojoj je prijavljen. 
 
       3. U Africi deca pešače do škole
 
PREPORUKA: Potrebno je raskinuti ugovore sa svim lokalnim prevoznicima, ukinuti đacima pravo na mesečne karte i strogo zabraniti vozačima da ih radnim danima primaju u autobuse.
 
       4. U afričkim školama deca sede na podu
 
PREPORUKA: Potrebno je izbaciti sav nameštaj iz učionica i iscepkati ga za potpalu. U slučaju da domar nije u stanju da sam obavi ovaj posao, uvesti to kao radnu obavezu nastavnicima u subotu.
 
       5. U Africi su sva deca isto obučena u neku tkaninu obavijenu oko struka
 
PREPORUKA: Novac namenjen opremanju škola preusmeriti u nabavku dovoljno kvadratnih metara tkanine i doneti interni Pravilnik o nošenju obavezne školske tkanine. Ukoliko tetkice nisu u stanju da same iskroje odgovarajuće komade tkanine, uvesti to kao radnu obavezu nastavnicama u subotu.
 
        6. U Africi se nastava obavlja uz pomoć krede, table, sunđera i kofe s vodom
 
PREPORUKA: Novac namenjen za nabavku sredstava za održavanje higijene preusmeriti u nabavku odgovarajućeg broja kofa.
 
        7. U Africi su učionice neugledne, tako da ne ometaju pažnju učenika
 
PREPORUKA: U većini škola nisu neophodne velike pripreme. Onde gde jesu, preporuka je da se boja malo oljušti sa zidova, da se povade prozori i podovi, te da se na podove prospe malo zemlje i vode, pa da se takav pod dobro utaba nogama. Ukoliko domari i tetkice nisu u stanju da sami obave posao, uvesti to kao radnu obavezu nastavnicima koji nose broj cipela veći od 43, u nedelju.
 
         8. U Africi su nastavna sredstva priručna
 
PREPORUKA: Uvesti radnu obavezu nastavnicama i nastavnicima sa brojem cipela manjim od 44, u nedelju. Obaveza se sastoji u izradi sledećih nastavnih sredstava: krpene lopte, lijane, upleteni konopci, štapovi raznih debljina i dužina, ugalj za crtanje, loptice od zemlje za osnovne računske operacije i slično.
 
         9. U afričkim školama se puno peva i tapše rukama
 
PREPORUKA: Preraditi sve nastavne jedinice u pesme i uputiti nastavnike sa lošim osećajem za ritam na odgovarajuće stručno usavršavanje, koje će biti organizovano za vikend, u kasnim večernjim časovima.
 
 
 
Ukoliko ima nekih pitanja, uputite ih Kancelariji za pitanja bez odgovora.
 
Želimo vam srećan rad i mnogo uspeha u najvećoj reformi obrazovanja u modernoj istoriji Srbije.
 
Nadamo se da cenite naše napore da reagujemo na  izraženo nezadovoljstvo finskim sistemom obrazovanja, po kome ste radili prethodnih godina.
 
S gospodarskim pozdravom!
 
Vaš Premijer”




2 Responses so far.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.